Wyprodukowano w...

 

Rocznie na świecie produkuje się ok. 22 mld par butów. Najwięksi producenci to Chiny i Indie. W obu tych krajach 4,5 miliona ludzi wytwarza buty sprzedawane także w polskich sklepach. W fabrykach, małych warsztatach czy w domach, dzieci i dorośli pracują po kilkanaście godzin dziennie. Często bez umów, praw pracowniczych i bez płacy wystarczającej na życie. Narażeni są na ciągły kontakt z trującymi substancjami chemicznymi. Podobnie wygląda sytuacja pracowników garbarni, w większości ulokowanych również w Azji. Właśnie stąd pochodzi skóra do produkcji butów sprzedawanych w Europie.

 

„Wyprodukowano w Indiach” i „Wyprodukowano w Chinach” to dwa raporty opublikowane właśnie przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie w ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty. Prezentują nie tylko statystki, ale też głos osób wytwarzających nasze buty. Na potrzeby raportów przeprowadzono prawie 300 wywiadów z pracownikami.

 

Z ceny płaconej przez nas za buty w sklepie, 2% trafia do osób, które je wyprodukowały. Większość dostają firmy obuwnicze. To one mają realny wpływ na pracę i życie ludzi produkujących nasze buty. To one muszą zacząć sprawdzać miejsca produkcji, zapewniać godne warunki pracy i godne płace, zadbać o środowisko i dostarczać pełnej informacji nam, kupującym buty. (źródło: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)

 

>>>>WIĘCEJ