Odpowiedzialna konsumpcja

 

KAMPANIA KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE - prowadzona przez Polską Zieloną Sieć

 

Kupuj odpowiedzialnie to hasło przewodnie kampanii na rzecz zrównoważonej konsumpcji Polskiej Zielonej Sieci. Konsekwentnie i na różne sposoby poddajemy refleksji nawyki konsumenckie polskiego społeczeństwa po to by świat, w którym żyjemy stawał się czystszy, bardziej sprawiedliwy, bezpieczniejszy i lepszy.


Zwracamy uwagę osób zainteresowanych modą, zarówno twórców jak i konsumentek i konsumentów na problemy związane z przemysłem odzieżowo-tekstylnym.

 

Z jednej strony upowszechniamy wiedzę o społecznych i ekologicznych nadużyciach związanych z produkcją ubrań, które codziennie wszyscy na siebie wkładamy. Z drugiej, staramy się pokazać pozytywne alternatywy dla konwencjonalnych, globalnie rozpowszechnionych marek. Przedstawiamy możliwości przeciwstawienia się łamaniu praw człowieka, praw pracowniczych oraz postępującemu zanieczyszczaniu środowiska.

 

Podpowiadamy, jak wywierać wpływ na firmy odzieżowe, aby nakłonić je do stosowania uczciwych i dobrych praktyk korzystnych dla pracowników oraz odbiorców odzieży. Popularyzujemy też odpowiedzialną modę powstającą przy poszanowaniu praw człowieka i z zachowaniem zasad Sprawiedliwego Handlu, modę ekologiczną i pochodzącą z recyklingu. Pomagamy producentom pragnącym tworzyć taka właśnie modę znaleźć odpowiedź na pytanie „jak to zrobić?”.

zobacz więcej>>

 


 

 

Kwitnący interes - czyli róże z Kenii


95% procent róż sprzedawanych w europejskich supermarketach i kwiaciarniach, również w Polsce, pochodzi z... Afryki.

 

Holandia, skąd dociera większość kwiatów do Europy, kupuje 95% afrykańskich róż (również z Etopii, Zimbabwe, Ugandy czy Zambii), w tym połowę z Kenii. Róże płyną również do nas z Ekwadoru i Kolumbii. Idealne warunki klimatyczne w Afryce sprawiają, że holenderscy producenci ciętych kwiatów przenoszą swoje uprawy do Kenii, gdzie siła robocza jest tańsza, a słońce świeci przez cały rok.

zobacz więcej >>