Tydzień Edukacji Globalnej 2014
Czy wiesz, co zjesz jutro?
Nie wszyscy na świecie są pewni codziennego posiłku
Tydzień Edukacji Globalnej 2012
Tydzień Edukacji Globalnej 2011
QUIZ - Sprawdź jakim jesteś konsumentem?
zobacz także:
Modułowy elektroniczny podręcznik edukacji globalnej - scenariuesz lekcji, materiały dodatkowe, ćwiczenia, gry. Baza prowadzona przez Fundację Edukacja dla Demokracji
Film "Story of Stuff" (Historia rzeczy), jest do obejrzenia w serwisie youtube.com pod linkami:
Skarbnica wiedzy o TEG 2011, mnóstwo materiałów wiodących organizacji pozarządowych i nie tylko. To najważniejsze źródło pomysłów i inspiracji jak to zrobić.
Serwis poświęcony w całości odpowiedzialnej konsumpcji. Znajdą tam Państwo materiały na temat naszych aktualnych i archiwalnych projektów w kampanii Kupuj Odpowiedzialnie. Poza tym baza wiedzy, multimedia, ciekawe linki, a nawet gry multimedialne są ciekawą formą przyswajania wiedzy i mogą być atrakcyjne zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów.
Akademia 3R to program, który prowadzony był przez ostatnie 2 lata. Znajdą tu Państwo wiele materiałów i bardzo ciekawy pakiet edukacyjny.
Kompendium wiedzy o tym w jaki sposób możemy ograniczać odpady konsumując mniej według hierarchii zasady 3R (Reduce, Reuse, Recycle).
Stąd można dowiedzieć się o warunkach pracy w przemyśle zabawkarskim. Polecamy "Materiały", w których znaleźć można bogatą wiedzę merytoryczną z tego zakresu.
Wiele informacji dotyczących żywności - zarówno jej produkcji i nadużyciach środowiskowych i społecznych, jak i tematyka suwerenności żywnościowej czy bezpieczeństwa żywnościowego w świecie, zwłaszcza w krajach Globalnego Południa.
Poradniki Kupuj odpowiedzialnie to sztandarowe podręczniki Polskiej Zielonej Sieci na zajęciach z uczniami; broszura ze scenariuszami zajęć jest bardzo cenionym przez nauczycieli narzędziem.
Program Źródeł, gdzie w prosty sposób przedstawiono poszczególne globalne zagadnienia.
Scenariusze zajęć dla uczniów i bardzo fajne gry symulacyjne.
Gra dotycząca robienia toreb - uzmysławiająca jak czasem wygląda "przemysł" w krajach Globalnego Południa.
Materiały Ośrodka Rozwoju Edukacji: w zakładce Edukacja Obywatelska są materiały, np. o uchodźcach, prawach człowieka i inne.
Gra o producentach, transporcie i sprzedaży cukru, bardzo dobrze pokazuje globalne zależności.
Bardzo ciekawa drama, dla uczniów z zainteresowaniami aktorskimi
Gra organizacji Oxfam o łańcuchu dostaw kawy: jak to się dzieje, że mamy kawę z drugiego końca świat?
Bardzo konspekt na dotyczący produkcji bananów (Oxfam, po angielsku)
Serwis programu Polskiej Zielonej Sieci nt. krajów Globalnego Południa, wpływu zmian klimatycznych oraz pomocy rozwojowej i jej monitoringu. Między innymi:http://globalnepoludnie.pl/Dla-klimatu-przeciw-ubostwu
Strona Instytutu Globalnej Odpowiedzialności; pod tym linkiem można znaleźć wiele różnych ciekawych publikacji dotyczących krajów Globalnego Południa.
Poradnik "Jak mówić o większości świata?" wraz z opisanym Kodeksem w sprawie obrazów z Globalnego Poludnia.
Jak stworzyć klub filmowy z projekcją materiałów z najdalszych zakątków świata? Ten poradnik pomoże zorganizować taki klub, który będzie się zajmował zagadnieniami globalnymi.
Scenariusze lekcyjne nt. Globalnego Południa autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).
Materiał CEO z zagadnieniami związanymi z odpowiedzialną konsumpcją (bardzo podobny do "Kupuj Odpowiedzialnie - Twoje pieniądze kształtują świat").
Pomysły na projekty z uczniami jak zmniejszyć ślad węglowy w swoim najbliższym otoczeniu.
Scenariusze lekcji "Klimat a ubóstwo" Akcji dla Globalnego Południa.
Prezentacja ukazująca wpływ zmian klimatu na mieszkańców krajów Globalnego Południa. http://dlaklimatu.pl/gra/ - gra dotycząca oszczędzania energii w najbliższym otoczeniu przygotowana przez Polską Zieloną Sieć.
Ogromne źródło scenariuszy zajęć, pomysłów na tematy globalne przygotowane przez największą organizację pomocową w Polsce, Polską Akcję Humanitarną. Materiały dotyczące Milenijnych Celów Rozwoju, kierunków finansowania pomocy rozwojowej, tematyka aktualnych konfliktów zbrojnych oraz materiały dotyczące edukacji międzykulturowej.
Poradnik Dobre Zakupy - można zobaczyć odpowiedzialne marki ubrań, które są dostępne w Polsce.