Materiały dla nauczycieli - linkownia

 

Modułowy elektroniczny podręcznik edukacji globalnej - scenariuesz lekcji, materiały dodatkowe, ćwiczenia, gry. Baza prowadzona przez Fundację Edukacja dla Demokracji

 

 

Film "Story of Stuff" (Historia rzeczy), jest do obejrzenia w serwisie youtube.com pod linkami:

 

 

Skarbnica wiedzy o TEG 2011, mnóstwo materiałów wiodących organizacji pozarządowych i nie tylko. To najważniejsze źródło pomysłów i inspiracji jak to zrobić.

 

 

Serwis poświęcony w całości odpowiedzialnej konsumpcji. Znajdą tam Państwo materiały na temat naszych aktualnych i archiwalnych projektów w kampanii Kupuj Odpowiedzialnie. Poza tym baza wiedzy, multimedia, ciekawe linki, a nawet gry multimedialne są ciekawą formą przyswajania wiedzy i mogą być atrakcyjne zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów.

 

 

Akademia 3R to program, który prowadzony był przez ostatnie 2 lata. Znajdą tu Państwo wiele materiałów i bardzo ciekawy pakiet edukacyjny.

 

 

Kompendium wiedzy o tym w jaki sposób możemy ograniczać odpady konsumując mniej według hierarchii zasady 3R (Reduce, Reuse, Recycle).

 

 

Stąd można dowiedzieć się o warunkach pracy w przemyśle zabawkarskim. Polecamy "Materiały", w których znaleźć można bogatą wiedzę merytoryczną z tego zakresu.

 

 

Wiele informacji dotyczących żywności - zarówno jej produkcji i nadużyciach środowiskowych i społecznych, jak i tematyka suwerenności żywnościowej czy bezpieczeństwa żywnościowego w świecie, zwłaszcza w krajach Globalnego Południa.

 

 

Poradniki Kupuj odpowiedzialnie to sztandarowe podręczniki Polskiej Zielonej Sieci na zajęciach z uczniami; broszura ze scenariuszami zajęć jest bardzo cenionym przez nauczycieli narzędziem.

 

 

Program Źródeł, gdzie w prosty sposób przedstawiono poszczególne globalne zagadnienia.

 

 

Scenariusze zajęć dla uczniów i bardzo fajne gry symulacyjne.

 

 

Gra dotycząca robienia toreb - uzmysławiająca jak czasem wygląda "przemysł" w krajach Globalnego Południa.

 

 

Materiały Ośrodka Rozwoju Edukacji: w zakładce Edukacja Obywatelska są materiały, np. o uchodźcach, prawach człowieka i inne.

 

 

Gra o producentach, transporcie i sprzedaży cukru, bardzo dobrze pokazuje globalne zależności.

 

 

Bardzo ciekawa drama, dla uczniów z zainteresowaniami aktorskimi

 

 

Gra organizacji Oxfam o łańcuchu dostaw kawy: jak to się dzieje, że mamy kawę z drugiego końca świat?

 

 

Bardzo konspekt na dotyczący produkcji bananów (Oxfam, po angielsku)

 

 

Serwis programu Polskiej Zielonej Sieci nt. krajów Globalnego Południa, wpływu zmian klimatycznych oraz pomocy rozwojowej i jej monitoringu. Między innymi:http://globalnepoludnie.pl/Dla-klimatu-przeciw-ubostwu

 

 

Strona Instytutu Globalnej Odpowiedzialności; pod tym linkiem można znaleźć wiele różnych ciekawych publikacji dotyczących krajów Globalnego Południa.

 

 

Poradnik "Jak mówić o większości świata?" wraz z opisanym Kodeksem w sprawie obrazów z Globalnego Poludnia.

 

 

Jak stworzyć klub filmowy z projekcją materiałów z najdalszych zakątków świata? Ten poradnik pomoże zorganizować taki klub, który będzie się zajmował zagadnieniami globalnymi.

 

 

Scenariusze lekcyjne nt. Globalnego Południa autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO).

 

 

Materiał CEO z zagadnieniami związanymi z odpowiedzialną konsumpcją (bardzo podobny do "Kupuj Odpowiedzialnie - Twoje pieniądze kształtują świat").

 

 

Pomysły na projekty z uczniami jak zmniejszyć ślad węglowy w swoim najbliższym otoczeniu.

 

 

Scenariusze lekcji "Klimat a ubóstwo" Akcji dla Globalnego Południa.

 

 

Prezentacja ukazująca wpływ zmian klimatu na mieszkańców krajów Globalnego Południa. http://dlaklimatu.pl/gra/ - gra dotycząca oszczędzania energii w najbliższym otoczeniu przygotowana przez Polską Zieloną Sieć.

 

 

Ogromne źródło scenariuszy zajęć, pomysłów na tematy globalne przygotowane przez największą organizację pomocową w Polsce, Polską Akcję Humanitarną. Materiały dotyczące Milenijnych Celów Rozwoju, kierunków finansowania pomocy rozwojowej, tematyka aktualnych konfliktów zbrojnych oraz materiały dotyczące edukacji międzykulturowej.

 

Poradnik Dobre Zakupy - można zobaczyć odpowiedzialne marki ubrań, które są dostępne w Polsce.