Tydzień Edukacji Globalnej 2011

Tydzień Edukacji Globalnej 2011


12 - 20 listopada 2011 odbędzie się 13. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach i problemach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Patronat honorowy nad Tygodniem Edukacji Globalnej objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Każdego roku edukatorzy skupiają się na wybranych aspektach edukacji globalnej. Hasłem tegorocznej edycji jest „Działaj dla Świata!”. Organizatorzy proponują, aby w tym roku przyjrzeć się szeroko rozumianej konsumpcji. Wybory konsumenckie, które codziennie podejmujemy wpływają nie tylko na środowisko naturalne, ale też na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń, zarówno w Polsce, jak i na drugim końcu świata - wyjaśnia Katarzyna Krzemińska z Grupy Zagranica, koordynatorka tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej – Do akcji włączyć się mogą zarówno organizacje pozarządowe, jak i szkoły, domy kultury, kawiarnie czy firmy. Jako organizatorzy zapewniamy wsparcie merytoryczne i promocyjne poszczególnych działań lokalnych. – dodaje.

 

Na stronie www.teg.edu.pl znajdują się gotowe scenariusze lekcji i pomysły na działania edukacyjne, które można wykorzystać podczas wydarzeń planowanych w swoim regionie. Poprzez formularz dostępny na stronie można również zamówić plakaty i wlepki, promujące Tydzień Edukacji Globalnej.

 

Pod wspólną nazwą Tydzień Edukacji Globalnej kryje się szereg aktywności promujących, realizujących czy też dopiero inicjujących edukację globalną. Inicjatywy w ramach Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania. Więcej wskazówek o tym, jak działać dla świata, na stronie: www.teg.edu.pl.

 

Kontakt Katarzyna Krzemińska, Koordynatorka TEG 2011, teg@zagranica.org.pl. Koordynatorem Tygodnia Edukacji Globalnej jest Grupa Zagranica, platforma organizacji pozarządowych działających w obszarze współpracy rozwojowej, pomocy humanitarnej i edukacji globalnej.

 

Tydzień Edukacji Globalnej organizowany jest w ramach projektu „Demokracja i rozwój”, finansowanego przy wsparciu Unii Europejskiej.