Pokaz filmu w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej

Polska Akcja Humanitarna oraz Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Spragniony świat”. Projekcja będzie miała miejsce 25 listopada 2012 o godzinie 17.00 w klubie Alchemia przy ul. Estery 5 (róg Estery i Placu Nowego). Pokaz poprzedzony zostanie wykładem eksperta ds. problemu wodnego dr Aleksandra Dańdy, wykładowcy WSE im Tischnera w Krakowie.

 

Zrealizowany przez Yanna Arthusa-Bertranda „Spragniony świat” w reżyserii Thierry’ego Piantanidy i Baptiste’a Rouget-Luchaire’a to 90-minutowy film dokumentalny. Jest to kolejny po „HOME” („S.O.S. Ziemia!”) i serialu „Ziemia z nieba” dokument, który zabiera widza w podróż dookoła świata. Tym razem słynny fotograf przygląda się jednemu z kluczowych dla przetrwania ludzkości wyzwań:dostępowi do wody pitnej.

 

W obliczu gwałtownie rosnącego zapotrzebowania, zwiększającej się liczby ludności i coraz dotkliwszych anomalii klimatycznych woda stała się jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych naszej planety. Nieustępujący klasą poprzednim dziełom Bertranda „Spragniony świat” rejestrowany był w około dwudziestu krajach. Tajemniczy i fascynujący świat wody ukazany jest poprzez krótkie obrazy z trudno dostępnych i rzadko filmowanych zakątków świata, jak Sudan Południowy czy północne Kongo. Film prowadzi widza przez najpiękniejsze krajobrazy, jakie na naszej planecie tworzy woda: jeziora, rzeki, mokradła.

 

„Spragniony świat” to próba połączenia kultowych zdjęć lotniczych Yanna Arthus-Bertranda z brutalną codziennością wszystkich tych, dla których brak wody oznacza nawet zagrożenie życia, osób każdego dnia toczących zaciętą walkę o zdobycie wody, jej uzdatnienie i dostarczenie potrzebującym.

 

Bogactwem filmu jest energia, wyobraźnia i entuzjazm ludzi dobrej woli, zarówno światowej sławy osobistości, jak i szeregowych działaczy z pierwszej linii frontu walki o wodę. Bo przecież dostęp do czystej wody pitnej stanowi właśnie teraz,bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, wielkie wyzwanie przyszłości.

 

Polska Akcja Humanitarna, od dwóch dekad zaangażowana w projekty wodne i sanitarne. PAH przez 20 lat działalności zapewniła dostęp do wody dla ponad 500 tysięcy osób, a dla 1,5 miliona dostęp do należytych warunków sanitarnych.

 

Wydarzenie jest organizowane w ramach realizacji projektu "Globalnie - Odpowiedzialnie. Zajęcia edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży - edycja II". Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ w 2012r.

(2012-11-21)