Oddaj swój głos na prawo do żywności

 

W przededniu 10 grudnia, kiedy obchodzimy rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Instytut Globalnej Odpowiedzialności zaprasza na spotkanie otwarte poświęcone jednemu z praw podstawowych, ale często zaniedbywanych – prawu do żywności.

 


„Oddaj swój głos na prawo do żywności” Spotkanie z ekspertką z Ugandy, 9 grudnia godz. 18.00 w Powiększeniu (Warszawa, ul. Nowy Świat 27, sala na dole).

 

 

Realizacja tego prawa jest szczególnie ważna dla producentów żywności, czyli rolników i rolniczek. W krajach globalnego Południa, takich jak Uganda stanowią oni przeważającą większość społeczeństwa ( ponad 70%). Od ich umiejętności dostosowania się do anomalii pogodowych związanych ze zmianami klimatu, ekologicznej produkcji żywności, zrównoważonego gospodarowania nasionami czy znajomości cen podstawowych produktów rolnych na rynkach – światowych, regionalnych czy krajowych zależy nie tylko dobrobyt ich rodzin, ale całych społeczności.

 

 

„Rolnictwo to nasza duma i radość, to właśnie to kim jesteśmy” mówi Susan Nakacwa, która na co dzień pracuje przy projekcie „Głos na rolnictwo” i wspiera społeczności rolników i rolniczek w Ugandzie m.in. poprzez specjalną( i cieszącą się ogromną popularnością) audycję radiową „Głos rolnika”.

 

 

Jakie wyzwania stoją przed rolnikami i rolniczkami, a co już udało się osiągnąć? Dlaczego ważna jest kontynuacja tej pracy? Na te i inne pytania odpowie podczas swojej prezentacji Susan Nakacwa.

 

 

Anna Górska z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności przybliży temat wspierania rolnictwa w kontekście Polskiej Pomocy oraz opowie o konkretnych możliwościach działania w tym temacie.

 

 

Ponadto w planach pokaz krótkiego filmu poświęconego suwerenności żywnościowej, a więc koncepcji realizacji prawa do żywności w praktyce oraz żywa dyskusja z gośćmi.

 

 

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem konsekutywnym.

 

Szczegółowych informacji udziela Dorota Moran (dorota.moran@igo.org.pl)