Najnowsza publikacja PAH

 

Polecamy najnowszą publikację polskiej Akcji Humanitarnej. Autorem książki „Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS" jest Adam Leszczyński.

 

 

Co łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? Książka jest próbą - reportera i historyka - odpowiedzi na pytanie o przyczyny afrykańskich nieszczęść, o których Europejczycy słyszą w telewizji i czytają w gazetach. Nie są one wynikiem dziwacznego zrządzenia losu, ani nieudolności Afrykanów. W ogromnej większości są wynikiem tego, że ludzie w Afryce zachowują się racjonalnie: tak, jak postrzegają swój interes. Wszyscy zachowują się w zgodzie ze swoim interesem - i wszystkim, paradoksalnie, jest przez to gorzej. Ta książka jest próbą pokazania mechanizmu tej pułapki. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na naprawienie Afryki odznaczają się często arogancją i poczuciem wyższości wobec Afrykanów - i dlaczego tak często nie działają.

 

 

Adam Leszczyński jest dziennikarzem, reporterem, historykiem, publicystą „Gazety Wyborczej” oraz adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie zajmuje się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych (w tym w Polsce). Napisał dwie monografie o historii społecznej PRL oraz książkę „Naznaczeni” - reportaż o społecznym kontekście epidemii HIV/AIDS w Afryce. Należy do zespołu „Krytyki Politycznej”.

 

 

Ryszard Kapuściński o „Naznaczonych”, poprzedniej książce Adama Leszczyńskiego:

 

Książkę Adama Leszczyńskiego przeczytałem z dużą satysfakcją. Jest to reportaż znakomity, zaskakująco - jeśli zważyć na młody wiek autora (rocznik 1975) - dojrzały. Napisany językiem jasnym i czystym, którego treść jest konstrukcyjnie przejrzysta i pomysłowo uporządkowana. (...) Książka wydaje mi się niezmiernie udanym debiutem i ważną pozycją reporterską ostatnich lat.

(Recenzja w „Gazecie Wyborczej”, 2003)

 

 

Wersja elektroniczna książki tutaj.