Drogi Święty Mikołaju...

 

Kupuj odpowiedzialnie zabawki! Czyli o czym nie można zapominać, kupując dzieciom prezenty? Zapraszamy na spotkania z gośćmi z Chin - byłą pracownicą chińskiej fabryki i działaczką na rzecz obrony praw człowieka - połączone z pokazem filmu „Warsztat Świętego Mikołaja”.

 

Zabawki i gry, które dzieci 6 grudnia tradycyjnie dostaną od św. Mikołaja, zostały najprawdopodobniej wyprodukowane w Chinach. Świętując razem z naszymi pociechami, nie zapominajmy, że pod kolorowymi opakowaniami i dźwięcznymi melodyjkami kryje się prawdziwa rzeczywistość chińskich fabryk: praca dzieci, nagminne łamanie praw pracowniczych i poważne zanieczyszczenie środowiska. Warto o tym pamiętać, wybierając upominki dla naszych dzieci.

 

 

Spotkania z gośćmi z Chin połączone z pokazem filmu „Warsztat Świętego Mikołaja” odbędą się w Krakowie (4.12), Warszawie (5.12) i Gdańsku (6.12).

 

 

O swoich doświadczeniach opowiedzą:

 

Yang Yu, która w wieku 16 lat przeniosła się z rodzinnej wioski w prowincji Hubei do miasta Shenzen, aby podjąć pracę. Pracowała w różnych fabrykach zabawek i sprzętów elektronicznych, zmieniając pracodawców w nadziei na lepsze warunki zatrudnienia. Sytuacja wszędzie niestety okazywała się podobna – bardzo niskie płace i bardzo długie godziny pracy.

 

Debby Chan, która jest działaczką organizacji Students and Scholars Against Corporate Misbehavior (SACOM) z Hongkongu i zajmuje się badaniem warunków pracy w fabrykach w południowych Chinach.

 

Do dyskusji wprowadzi nas film dokumentalny „Warsztat Świętego Mikołaja” (Szwecja, 2004), który pokazuje funkcjonowanie współczesnego przemysłu zabawkarskiego.

 

 

Kraków >> 4 grudnia, Gazeta Cafe (ul. Bracka 14)

godz. 16.00 (pokaz filmu)

godz. 16.30 (spotkanie i dyskusja)

 

 

Warszawa >> 5 grudnia, Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 (róg Świętokrzyskiej)

godz. 16.30 (pokaz filmu)

godz. 17.00 (spotkanie i dyskusja)

 

 

Gdańsk >> 6 grudnia, Instytut Sztuki Wyspa (ul. Doki 1/145 B)

godz. 19.00 (pokaz filmu)

godz. 19.30 (spotkanie i dyskusja)

 

(www.ekonsument.pl)

(2011-11-30)